in

Bezpečný internet pro děti: Poučte své dítě, jak surfovat

Bezpečný internet pro děti

Internet je neodmyslitelnou součástí dnešní doby a pro děti je to způsob, jak nejen získávat vědomosti, ale především komunikovat a bavit se. Je nemyslitelné jim jej zcela zakázat. Důležité je však je poučit o tom, jaká rizika zde existují a jak se chovat, tak aby surfování bylo bezpečné.

Děti možnosti internetu již na první pohled ohromí. Získávají netušenou moc, kdy se jim na pár kliků může splnit každý sen. Právě proto je potřeba jej ze začátku používat společně s nimi a poučit je o základních věcech.

Vysvětlete jim nebezpečí

Od začátku je potřeba dětem vysvětlit, že i přes to, jak úžasné věci lze na internetu dělat, tak existují i nebezpečné situace. Že existují i stránky, na které by neměli vůbec chodit a také by si neměli povídat s lidmi, které neznají a nesvěřovat žádné osobní informace.

Pochopitelně není cílem děti dohnat ke strachu z každého klinutí. Snažte se jim to podat formou, které rozumí, třeba přirovnání situací z oblíbených filmů/pohádek. Měly by být varování, že podvodníci se mohou vydávat za děti, ale že s kamarády, které znají osobně si psát mohou.

Bezpečnostní software a záložky

Dobrým způsobem, jak dítě naučit bezpečnému chování na internetu je společné vytvoření záložek na zajímavé stránky. Společně přidáte seznam pro dítě zajímavých, ale zároveň bezpečných, stránek, které může samo navštěvovat. Nebude mít takové pokušení hledat samo.

Nainstalován by měl být i nějaký kvalitní bezpečnostní software, který zabrání infekci počítače malwarem a případně je schopný blokovat i stránky pro dospělé. Některá řešení nabízí i časové omezení pro užívání internetu, tak aby zde dítě nemohlo trávit dlouhé hodiny.

Autor Lenka Černochová

V životě je nejdůležitější vnitřní rovnováha a harmonie. Harmonie v práci, harmonie v manželství, harmonie se svým tělem, harmonie v soužití s mými milovanými.

Superúplněk 2016

SUPERÚPLNĚK 2016: Co přináší tato magická podívaná?

Srovnané krabice

Nejlepší triky, jak si zorganizovat domácnost