in ,

Bylinky. Zaručená pomoc při nachlazení

bylinky proti nachlazeni 07 758x506 - Bylinky. Zaručená pomoc při nachlazení

Jistě znáte klasické podzimní neduhy, jako rýmu, kašel, oslabenou imunitu. Nechcete kvůli tomu do sebe cpát nejrůznější chemii v podobě léků a různých přípravků? Pak je ideálním řešením přírodní cesta, kterou vám poskytnou tradiční a po staletí ověřené bylinky. Jaké jsou ty nejlepší, a které vám na co pomohou? To si můžete přečíst v následujícím článku.

Máta peprná

Tato rostlina je u nás poměrně známá, proč by také ne. Vždyť z Evropy pochází. Zatímco u nás se máta pije v podobě čajů a vývarů, někde ji dokonce považují za plevel. Než si řekneme, k čemu je máta dobrá, zařadíme si ji.

bylinky proti nachlazeni 04 - Bylinky. Zaručená pomoc při nachlazení

Latinský název zní Mentha Piperita a řadí se mezi vytrvalé byliny z čeledi hluchavkovitých. V našich podmínkách běžně roste od červena do září, zásoby na zimu si tak můžete udělat i na podzim. Její listy jsou velmi bohaté na menthol a menthan (neplést s metanolem).

Máta peprná podporuje činnost trávícího ústrojí. Můžete si tak uvařit čaj na žaludek, aniž byste museli využívat komerčních léčiv. Další vlastností listů této vytrvalé byliny je odstraňování křečí. Trpíte-li na křeče, máta by vám rozhodně neměla doma scházet.

V období nachlazení a nejrůznějších nemocí se jistě bude hodit její protizánětlivý účinek, stejně jako její inhalace pomáhá dýchacím cestám. Rýma už nemá šanci! Co se týče dalších účinků, pomůže snížit tlak a působí proti nespavosti a bolestem hlavy.

bylinky proti nachlazeni 05 608x912 - Bylinky. Zaručená pomoc při nachlazení
bylinky proti nachlazeni 06 608x970 - Bylinky. Zaručená pomoc při nachlazení

Jitrocel kopinatý

Jitrocel je další bylinou, která je u nás rozšířená a známa. Často se využívá také do kapek proti kašli a do dalších sirupů. Stejně tak je jitrocel vhodný pro čajové směsi pro posílení imunity či proti kašli.

Latinský název této trsovité vytrvalé byliny z čeledi jitrocelovitých zní Plantago Lanceolata. Semínka jitrocele mohou začít klíčit již na podzim, což se k tomuto ročnímu období více než hodí. Jitrocel má mnoho pozitivních dopadů na naše zdraví. Pojďme se na ty nejdůležitější podívat.

Jitrocel se hojně využívá proti kašli, ať už v podobě sirupu nebo vývaru a čaje. Stejně tak tato bylinka disponuje protizánětlivými a antibiotickými účinky. Na podzimní plískanice a nachlazení je tak jitrocel tou pravou bylinkou. Pomáhá také odhlenit dýchací cesty, a celkově působí blahodárně, pokud nás nějaký ten zánět dýchacích cest postihne. Stejně tak zabírá také na další záněty, které se v těle mohou objevit. Vedle těchto účinků pomáhá jitrocel léčit také vředové onemocnění, které nejčastěji postihuje žaludek.

Kopřiva dvoudomá

Tato rostlina je velmi známá, narazit na ni a popálit se o ni ale nikdo z nás snad nechce. Latinsky bychom kopřivu hledali pod názvem Urtica Dioica. Jedná se o dvoudomou bylinu, která dokáže dorůst až do výšky dvou metrů! Kopřivu dvoudomou řadíme do čeledi kopřivovitých, a zároveň se jedná o nejrozšířenějšího zástupce této čeledi. Ve svých listech nese až 15 % minerálních látek! A k čemu je kopřiva dobrá?

bylinky proti nachlazeni 01 - Bylinky. Zaručená pomoc při nachlazení

Kopřiva povzbuzuje metabolismus člověka, zároveň ale také působí proti chudokrevnosti. Kopřiva je také skvělou rostlinou disponující antirevmatickými účinky. Pokud bychom kopřivu použili do čajové směsi, ideální z dalšími bylinami v tomto článku vzpomínanými, získáme doslova protizánětlivou bombu.

Trpíte-li žaludečními problémy, nebo třeba průjmem, kopřiva vám může ulevit a pomoci. Podporuje také funkci slinivky a vaječníků. V podobě vývaru (čaje) pak také slouží k celkovému pročištění organismu.

A kterou z bylinek si vyberete vy? Nebo dáte přednost kombinace všech tří?

Autor Jaroslava Novotná

Ve svém věku už vidím život trochu jiným úhlem pohledu, což se snažím promítat i do mých článků. Nejčastěji mě najdete v příjemné pražské kavárně, někde v přírodě, na chatě s rodinou nebo po toulkách po Středomoří.

co pomaha na otekly oblicej po ranu 03 150x150 - Co pomáhá na oteklý obličej po ránu?

Co pomáhá na oteklý obličej po ránu?

za problemy ve vztahu vetsinou stoji nekvalitni sexualni zivot zpestrete ho erotickymi pomuckami 01 150x150 - Za problémy ve vztahu většinou stojí nekvalitní sexuální život. Zpestřete ho erotickými pomůckami

Za problémy ve vztahu většinou stojí nekvalitní sexuální život. Zpestřete ho erotickými pomůckami