in

Chřipka přišla dřív! Jak posílit imunitu? Tipy a recepty

Chřipka a klid na lůžku
Mysleli jste si, že chřipková epidemie dorazí až v lednu, jak bývá zvykem? Omyl! Letos bude mnoho lidí trávit vánoční svátky s horkým čajem a rudým nosem, protože chřipka již udeřila. V okolních státech je situace vážnější, než zatím u nás. Je tedy nejvyšší čas, začít něco dělat pro svoji imunitu. Chřipce lze předcházet, alespoň se o to můžete pokusit. Jinak vás totiž čeká velmi nepříjemný týden na lůžku. A smrtelná může být i pro mladé a zdravé jedince, takže není dobré ji brát na lehkou váhu. Co tedy můžete udělat? Poradíme vám, jak postupovat, abyste se chřipce maximálně vyhnuli.

Nechte se očkovat

Nejste-li ještě očkovaní, je ten nejvyšší čas. Ochrana totiž bude působit za 14 dní, takže každý den je rozhodující. I přesto, že se očkování nabízí již od podzimu, každoročně se u nás nechá očkovat jen sotva 5 % lidí. Především děti, senioři a lidé, kteří jsou pravidelně nemocní, by již dávno měli být očkováni.

Vitamíny a další důležité látky

Imunitní systém těla, ale ani další procesy, nebudou nikdy správně fungovat, pokud budete mít nedostatečný příjem vitamínů, minerálních látek, antioxidantů a stopových prvků. Abyste posílili imunitu, je vhodné do svého jídelníčku zařadit citrusové plody (pro vitamin C zejména), ořechy, luštěniny a zeleninu (minerály a vitamin E a D). Vhodné je mít po ruce i česnek či cibuli, které jsou „přírodními antibiotiky“. Vhodné jsou i různé tzv. Superpotraviny, které obsahují vitamíny a antioxidanty ve vysokém množství.
Tip: Vyzkoušejte kombinaci 4 SUPERPOTRAVIN v BIO kvalitě
blendea 300x207 - Chřipka přišla dřív! Jak posílit imunitu? Tipy a receptySypkou směs Blendea SUPERGREENS tvoří výhradně prémiové superpotraviny: zelený ječmen, mladá pšenice, chlorella a spirulina. Jedna čajová lžička zajistí vašemu tělu přísun hodnotných vitamínů, minerálů, antioxidantů a zelených fytochemikálií. Začněte svůj den s Blendeou a budete se cítit lépe.

Pitný režim je důležitý

Unavení a bez energie se můžete cítit už jen kvůli tomu, že nemáte dostatek tekutin. Dlouhodobé nedodržování pitného režimu je pak pro tělo problémem. Tekutiny pomáhají odplavovat škodlivé látky. Ideální je čistá voda, neslazené čaje (i bylinné).

Spěte dostatečně

Spánek je podceňován. Přitom i imunitní systém pro správné fungování potřebuje „svých 8 hodin“. Jen dostatečně zregenerované a odpočinuté tělo bude schopné se ubránit virům a bakteriím, které budou všude okolo nás.

Pravidelné stravování

Jíst je potřeba pravidelně a kvalitně. Sladká tyčinka zasytí, ale tělu rozhodně nic moc prospěšného nedodá. A jak již víte, tělo potřebuje získat denní dávku důležitých látek. Pestrý a vyvážený jídelníček dokáže posílit nejen imunitu, ale zbavit i celé řady dalších zdravotních obtíží.

Otužujte se

Pokud si na to troufáte, tak i otužování je dobrým způsobem, jak zlepšit obranyschopnost organismu. Nezačínejte však příliš „zhurta“. Otužování se musí provádět dlouhodobě a začínat pozvolna. Mimo sprchování lze dnes využít i např. finské sauny.

Hýbejte se a dýchejte

Pohyb chybí mnohým z nás. Pak se nemůžeme divit, že nám „podlomí“ zdraví i lehká viróza. Z dlouhodobého hlediska je dobré se aktivně hýbat. Může to být sport, ale v zimně postačí i krátké procházky. Ideálně na čerstvém vzduchu. Udělá to dobře tělu i duši, uvidíte.

Chce to i nohy v teple

Prochladlé končetiny jsou nepříjemné a přináší jen problémy. Raději mějte vždy po ruce rukavice a raději si nandejte dvoje ponožky, než někde prochladnout. Pokud vás navíc trápí dlouhodobě, je vhodné zkusit něco pro lepší prokrvování např. čaj s ginkgo bilobou.

Recepty pro léčbu i prevenci

Není nutné hned vykoupit lékárnu, když začneme posmrkávat. Rozhodně je to ale signál, že naše tělo již není 100% v pořádku, takže bychom se o něj měli více zajímat. Uvařit si můžete bylinné směsi, ale i tradiční horké nápoje, které menší nachlazení spolehlivě zaženou. Nebo si můžete udělat bonbóny, které pomohou od bolesti v krku.

Zázvor s citrónem

Asi nejklasičtější recept je na zázvor s citrónem. Oloupaný kořen zázvoru (stačí jen část) zalijeme horkou vodou a necháme louhovat. Po 10-15 minutách vyndáme. Necháme lehce vychladnout a přidáme šťávu z citrónu. Podle chuti můžeme přidat med.

Zázvorové bonbóny

Zázvorové bonbóny bez zbytečné chemie máte připravené během chvíle. Ingredience:
  • 1/2 šálku vody
  • 1 šálek třtinového cukru
  • 1 lžíce medu
  • 1 lžíce čerstvé citrónové šťávy
  • 1/2 lžičky mletého zázvoru
  • 1/4 lžičky mletého hřebíčku
  • moučkový cukr na obalení
Postup: Všechny ingredience dáme do hrnce a zahříváme tak, aby se rozpustili. Až vše zpění, mícháme. Na mírném stupni vaříme asi 20 minut, potom odstavíme a necháme vychladnout. Po zhoustnutí směsi začneme tvořit bonbóny, pomocí čajové lžičky. Pokládáme je na plech vyložený pečícím papírem. Vychladlé a ztuhlé bonbóny obalíme v moučkovém cukru. Na závěr dáme ještě do mrazáku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Načítáme…

Svařák recept

RECEPT: Zpříjemněte si večer pravým staročeským svařákem

Podvodné kupóny na Facebooku do Lidlu

Facebookem se šíří PODVODNÉ kupóny (nejen) do Lidlu. Dávejte si pozor!