in

Chystáte se nakupovat dárky online? Projděte si seznam rizikových e-shopů dle ČOI

Internetový podvodníci

Vánoce se blíží a stále více lidí přemýšlí, co pořídí blízkým a známým za dárky. Jako každý rok, i letos roste počet lidí, kteří dárky nakoupí z pohodlí domova přes e-shopy. Patříte-li do této skupiny i vy, měli byste si dávat pozor na podvodníky.

To, že balík nestihne dojít do Vánoc rozhodně nemusí být ten největší problém, který by vás při nakupování přes internet mohl potkat. Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam internetových obchodů, které jsou buď podvodné anebo rizikové, protože nemají zastoupení v EU, takže případné reklamace nelze uplatnit.

Těmto obchodům byste se měli vyvarovat:

http://skvelykup.com/
http://centrum-akci.com/edu/pws/zacnete-plynule-hovorit-v-cizim-jazyce-nebo-100-vraceni-penez-zaruceno/
www.optimaskpro.com
www.magnufuel.com
www.realquit.com
http://www.nidora.com/cz/
http://webmoneysaver.com/420/halluforte-wsp/
www.giga-shop.com | www.giga-mobile.com | www.giga-fashion.com
www.valgomed.com
www.levnejsi.net
www.superdrone-cam-cz.com
www.never-grey-cz.com
www.setrnazarovka-cz.com
http://www.nikeairmax2015.cz

Jak poznat důvěryhodný e-shop

Internetových obchodů vzniká pořád velké množství, takže bývá obtížné odlišit ty důvěryhodné od rizikových. Existuje však několik ukazatelů, které mohou už na první pohled ukázat, že by nemuselo být vše úplně v pořádku

Poctivý e-shop by měl mít nejen viditelně obchodní podmínky, ale také kontaktní údaje. Ať už půjde o firmu či podnikatele, měl by kontakt být jasně zobrazen. Ideálně s telefonním číslem a dalšími možnostmi, jak s obchodníkem komunikovat.

Výhodou jsou reference. Zkuste hledat na Googlu či třeba na srovnávači Heuréka.cz, kde jsou i hodnocení e-shopů. Důvěryhodné a bezproblémové e-shopy by měly mít vysoké hodnocení (90 a více procent). Ale pochopitelně zde nemusí být všechny.

Budete-li platit předem, měly by se údaje přenášet ideálně v šifrované podobě. Rozhodně je to nutné u plateb kartou. Většina e-shopů má přesměrování na některou z bezpečných platebních brán (s 3D Secure). V prohlížeči by pak měl být známý “zelený zámeček” či jiný symbol pro šifrované připojení.

Autor Radka Medková

Jsem stále ještě mladá žena (lehce po třicítce), požitkářka a milovnice života. Miluji svou rodinu, své dva psy a své přázele. Krom toho, že ráda píši, také ráda cestuji, sportuji a zajímám se o zdravý životní styl.

Česká vejce

Preferujete v obchodech česká vejce? Poradíme, jak je spolehlivě odlišit od vajec z jiných zemí

Adventní věnec

Návod, jak vyrobit krásný adventní věnec