in

Házíte vinu na ostatní a hrajete neustále oběť? Přestaňte a budete šťastnější

Smutná žena

Děláme to všichni, vymlouváme se a vinu dáváme ostatním. Ať už je to důvod, proč nestíháme, nebo nedodělaná práce. Vždy snadno najdeme důvod či viníky celé situace. Metro nejelo, kolega zdržoval, úředník to zvoral…

Výmluvy, výmluvy a všude samé výmluvy, tak to vypadá u mnohých z nás. Obvinit můžeme cokoliv a kohokoliv, od řidiče až po osud. Naše osobní odpovědnost za vzniklou situaci se tak rázem stává nedůležitou, protože to přeci nebyla naše vina.

Chcete-li však být šťastnější, pak byste s tímto měli přestat. Hrát oběť totiž nikomu radost nepřinese. V zahraničí to dobře, proto se s neustálým vymlouváním setkáte spíše u nás.

Základem je nebát se zodpovídat za své jednání. Máte-li důležitou schůzku, je potřeba mít vše naplánováno, aby vás 2minutové zdržení metra nerozhodilo. Potřebujete-li dělat na důležité práci, dejte to ostatním vědět, s tím, že se jim budete věnovat později. A když se něco pokazí?

Vždycky se něco pokazí. To je fakt, se kterým musíte počítat. Nikdo z nás nemá tolik štěstí, aby vše vycházelo 100%. Není ovšem důvod se vymlouvat a hledat někoho, kdo za to může. Stačí přiznat, že to nevyšlo tak, jak jste plánovali a případně se omluvit. Není potřeba plýtvat časem na vymýšlení výmluv.

Ostatní váš férový přístup ocení. Podle výzkumů se lidem, kteří umí přijímat osobní zodpovědnost daří mnohem lépe v osobních i pracovních vztazích. Netrápí je frustrace, vztek a jsou ve větší psychické pohodě.

Autor Jaroslava Novotná

Ve svém věku už vidím život trochu jiným úhlem pohledu, což se snažím promítat i do mých článků. Nejčastěji mě najdete v příjemné pražské kavárně, někde v přírodě, na chatě s rodinou nebo po toulkách po Středomoří.

Manžel odmítá sex

Manžel se mnou nechce spát! 4 rady, jak opět rozproudit vášeň!

50 odstínů temnoty český trailer

Už máte plány na Valentýna? Do kin přijde 50 ODSTÍNŮ TEMNOTY!