in

Jak vyčistit kabát: Můžete ho vůbec vyprat doma, nebo musí do čistírny?

Dámský červený zimní kabát

Zamazal se vám zimní kabát a vy teď nevíte, zda to „risknout“ a vyprat ho v pračce, nebo raději obětovat několik stovek za profesionální vyčištění v čistírně? Může vůbec kabát do pračky?

Kabáty jsou elegantní a v zimě dokáží skvěle zahřát, ale mají i své nevýhody. Jednou z těch největších je, že je obtížné je čistit. Většinou se vůbec nečistí, pouze se nechávají vyvětrat. Problém však nastává ve chvíli, kdy se objeví nějaká skvrna.

Kabát pouze do čistírny

Na internetu najdete desítky diskuzí, kde se lidé ptají, jak mohou vyčistit svůj zimní kabát. I přesto, že je zde mnoho rad na domácí čištění, tak dostávají většinou stále to samé doporučení – zanést kabát do čistírny.

Většina lidí ví, že kabát, když už je potřeba čistit, patří do čistírny. Je to tedy doporučení číslo jedna, které ovšem majitele většinou nepotěší. Stojí totiž nemalé peníze a navíc to není bez rizika.

Mnoho lidí se shoduje na tom, že v některých čistírnách se s tím vůbec „nemazlí“ a často tak kabát skončí na odpis. Špatnou pověst mají například čistírny v obchodních centrech. Důležité je prý, aby měla čistírna dobré reference.

Lze zkusit i domácí čištění

Existují však i lidé, kteří kabát normálně perou, protože by se jinak za čistírnu nedoplatili, kdyby jej měli nechat pokaždé profesionálně vyčistit. Záleží však na tom, z jakého materiálu kabát je, především pak podšívka.

Rizika jsou jasná, bavlna se při praní může poškodit. Podšívka se pak často scvrkne. Výsledkem je kabát, který skončí leda v popelnici.

Čím méně bavlny kabát obsahuje, tím spíš ho můžete zkusit vyprat doma. Osvědčený způsob je namočení do studené/velmi vlažné vody (ve vaně) spolu se šetrným přípravkem (na bavlnu). Poté opláchnout vodou a za pomoci ručníku osušit (opatrné zarolování). Na ramínku nechat dosušit a narovnat.

Dalším způsobem je dát na velmi nízkou teplotu do pračky, případně praní pouze studenou vodou. Ideálně pokud má pračka šetrný program.

UPOZORNĚNÍ: Jakékoliv čištění provádíte na vlastní riziko. Řiďte se pokyny na cedulce, případně nechce čištění na čistírně.

Autor Jaroslava Novotná

Ve svém věku už vidím život trochu jiným úhlem pohledu, což se snažím promítat i do mých článků. Nejčastěji mě najdete v příjemné pražské kavárně, někde v přírodě, na chatě s rodinou nebo po toulkách po Středomoří.

50 odstínů temnoty český trailer

Už máte plány na Valentýna? Do kin přijde 50 ODSTÍNŮ TEMNOTY!

Máslo

Jaký tuk je nejlepší do cukroví? Mimo není ani sádlo!