in

Jak začít šetřit rodinný rozpočet?

Omezit zbytečné výdaje nemusí být vůbec nadlidský úkol

jak zacit setrit rodinny rozpocet 03 758x457 - Jak začít šetřit rodinný rozpočet?

Také se vám každý měsíc penízky jakoby rozkutálejí? Chcete začít šetřit, jenže na vhození do prasátka vám už nikdy moc nezbude? Žijete od výplaty do výplaty a vlastně ani nevíte, kam všechny peníze jdou? Nevěšte hlavu, spousta lidí je na tom podobně. Vy s tím ale můžete něco udělat, pokud chcete. Můžete ušetřit na zdánlivých maličkostech – zde pro vás máme pár tipů.

Nejdříve ze všeho přijďte na to, kam se všechny peníze ztrácejí

Ještě dřív, než začnete střežit svou peněženku před nenechavýma rukama vašich dětí a obracet každou korunku, ještě něco málo investujte a pořiďte si deník – sešit menších rozměrů, který můžete nosit s sebou v kabelce. Do něho si zapisujte všechny vaše denní výdaje, opravdu všechny. Pokud se vám nechce pokaždé vytahovat notes, sbírejte účtenky a vše sepište na konci dne. Takhle postupujte alespoň týden. Pak si k notýsku znovu sedněte a vezměte si zvýrazňovače. Jednou barvou zvýrazněte opravdu nutné výdaje, odlišnou věci, bez kterých byste se obešli. Tak krásně odhalíte, za co třeba úplně zbytečně utrácíte.

Teprve až to uvidíte, můžete začít se změnou.

jak zacit setrit rodinny rozpocet 01 - Jak začít šetřit rodinný rozpočet?

Omezte každodenní drobné výdaje

Ráno si ve městě dáte kávu za 30 Kč a odpoledne bagetku za 50 Kč a stejně jí hlad nezaženete. Potom zaplatíte 20 Kč za tramvaj, protože se vám ten kousek nechce jít pěšky. To už máte stovku pryč za jeden den. A kolik takových dní si v jednom měsíci uděláte? Řešení? Kávu si dejte až v práci nebo si ji doma udělejte do termosky. Svačinu doma chystejte pro celou rodinu, vyjde vás to mnohem levněji a choďte pešky do 3 kilometrů, aspoň do vašeho režimu zapojíte pohyb.

Třikrát se rozmyslete, než danou věc koupíte

Zkuste při nákupu nepodléhat emocím, je jasné že jste zrovna v rozpoložení něco pěkného si koupit a udělat si tím radost – tato radost však bude jen chvilková. Pokud tedy snadno podléháte nákupnímu mámení, zkuste z onoho místa odejít a vrátit se tam znovu a tohle opakovat alespoň třikrát. Možná se vám tento nápad v hlavě rozleží a vy zjistíte, že danou věc ani nepotřebujete. Kolikrát až doma zjistíte, že věc, kterou jste si koupili je zbytečná. Potom je užitečné nechávat si účtenky a věc nejpozději do 14 dní vrátit (bez udání důvodů).

jak zacit setrit rodinny rozpocet 04 - Jak začít šetřit rodinný rozpočet?

Nakupujte s rozvahou

Co to znamená? Při nejmenším to, že budete chodit nakupovat najedení a váš nákupní košík naplníte přesně podle instrukcí nákupního seznamu. Nic víc! Je jasné, že obchodní domy to s nákupní psychologií umí, a proto se snažte vyhnout regálům s akčním a zlevněným zbožím. Dnes už také není moderní nakupovat do zásoby. Většina lidí má obchodní centrum na dosah a otevřeno je téměř denně.

Zapojte celou rodinu

Když vás zbytek rodiny v novém úsporném režimu nepodpoří, jen těžko něco změníte. Nezbude vám nic jiného, než zapojit celou rodinu. Například dětem dávejte kapesné jen jednou za měsíc. Když jim totiž každý den budete dávat malé částky, konečná částka bude nakonec mnohem vyšší. Navíc je naučíte s penězi vycházet.  Níže najdete další tipy na úsporu:

  • ušetřit můžete mycí prostředky, když začnete dávat jen takovou dávku saponátu, která je potřeba, zkrátíte interval jejich nákupu,
  • ušetřit lze mnoho i na potravinách, zkuste například vařit i ze zbytků, polosuchý chleba je výborný na topinky, se zbytky salámu můžete zapéct těstoviny,
  • pěkné kousky oblečení můžete nakoupit v second-handu,
  • hodně věcí najdete založených i u sebe ve skříni, co je znovu začít nosit?

Autor Jaroslava Novotná

Ve svém věku už vidím život trochu jiným úhlem pohledu, což se snažím promítat i do mých článků. Nejčastěji mě najdete v příjemné pražské kavárně, někde v přírodě, na chatě s rodinou nebo po toulkách po Středomoří.

tipy na letni koktejly 01 150x150 - Tipy na letní koktejly

Tipy na letní koktejly

nudi vas dokola se opakujici snidane obmente svuj jidelnicek temito rannimi pochutinami 06 150x150 - Nudí vás dokola se opakující snídaně? Obměňte svůj jídelníček těmito ranními pochutinami

Nudí vás dokola se opakující snídaně? Obměňte svůj jídelníček těmito ranními pochutinami