in

Jaký tuk je nejlepší do cukroví? Mimo není ani sádlo!

Máslo

Pečení vánočního cukroví je i o výběru správných surovin. Ve většině domácností se peče hned několik různých druhů cukroví, takže roli při výběru surovin hraje i cena.

Pokud ovšem budete chtít ušetřit na tuku, může se stát, že cukroví nebude dobře držet a rozsype se ještě před štědrovečerní večeří. Je tedy lepší máslo, rostlinný olej či třeba sádlo?

Máslo je ideální, ale drahé

Nejlepší volbou je máslo, které má vysoký podíl tuku 80-90 %. Právě tuk zajišťuje, že bude cukroví křehké a budu mít dobrou texturu. Jeho nevýhodou však je, že je drahé, takže velké pečení by se mohlo pořádně prodražit.

Lze však stále ještě zvolit i některý z rostlinných tuků jako jsou Hera či Flora Gold. Tam najdeme minimálně 70 % rostlinných tuků doplněných vodným roztokem. Jedná se o osvědčené tuky, které však vyjdou levněji než máslo.

Nechcete-li z nějakého důvodu palmový olej, je potřeba si u rostlinných tuků prostudovat složení. Jeho výskyt je navíc častý u hotových těst, takže zde je potřeba obezřetnost.

Použít lze i sádlo, které se do některých druhů dává tradičně, ale i když to na chuti nepoznáme, tak do všeho vhodné není. Cukroví se totiž může roztékat. Spíše se tedy kombinuje ještě s dalšími tuky.

Cukroví správně uchovávejte

Když už budete péct s kvalitním tukem, tak jistě nechcete, aby se vám cukroví zkazilo. Správné skladování je nezbytné!

Používáme tuk, takže pochopitelně dochází k oxidaci. Ztráta vůně je pak nejmenším problémem, který může nastat. Abyste cukroví nemuseli vyhazovat, je potřeba, aby bylo uchováváno v chladu.

Autor Simona Olšanská

Snad prý sympatická, snad prý okouzlující ... rozhodně rusovláska. Jsem Simona a mé texty se většinou točí kolem soužití mužů a žen a já už spoustu let zastávám ten názor, že muži musí být z jiné planety ... Asi z Marsu.

Dámský červený zimní kabát

Jak vyčistit kabát: Můžete ho vůbec vyprat doma, nebo musí do čistírny?

Moringa listy a plody

Moringový olej: Pomůže proti stránutí, akné i s polámanými vlasy