in

Víte k čemu slouží vzácná dírka u ucha?

Dírka u ucha

Existuje malé procento lidí, kteří mají u ucha malou dírku. Ta vypadá jako by byla pro náušnici, jenže ji nevytvořila jehla, prostě se s ní lidé narodí. Zvláštní, že? Ale to rozhodně není to, co by vás mělo znepokojovat.

Jedná se o dědičnou vadu preauricular sinus, která je zdokumentována již od roku 1864. Ve velké Británii ji má asi pouze 1 % lidí, v USA ještě méně. Existují však oblasti v Asii či Africe, kde ji má až 10 % obyvatel. Někteří mají dokonce dírku na obou stranách.

Vzniklo mnoho legend, které existenci této dírky vysvětlují. Nyní se ovšem ukazuje, že to je mnohem horší, než si někteří představovali. Podle evolučního biologa Neila Shubina se jedná o pozůstatek žaber!

Přijde vám to nechutné? Nejste sami. Důležité nakonec je, že ve výsledku dírka ničemu nevadí. Je ovšem potřeba si dávat pozor, protože se stává cílem infekcí, které je potřeba léčit antibiotiky.

Autor Lucie Braunova

Jsem věčná studentka, milovnice hudebních eventů, divadla, filmu ... zkrátka kulturní člověk, jak má být. V mé redaktorské práci se nejčastěji objevuje téma "health&beauty". Touha po dokonale zdravém životním stylu je mou životní cestou.

Partneři v posteli

Dle zahraniční studie potřebujeme wi-fi více než sex

Záchodová mísa

12 běžných věcí, které jsou špinavější než záchodová mísa