in

Nejstatečnější rytíři pro boj s nemocí: Zkuste hlívu ústřičnou, houbu shiitake nebo kurkumu

nejstatecnejsi rytiri pro boj s nemoci zkuste hlivu ustricnou houbu shiitake nebo kurkumu 04 758x758 - Nejstatečnější rytíři pro boj s nemocí: Zkuste hlívu ústřičnou, houbu shiitake nebo kurkumu

Nikomu se nechce ulehnout v období chřipek do postele, přesto mnohým z nás každý rok nic jiného nezbývá. Jak účinně předejít nemoci? Nejsou v tom žádná kouzla, ale předem připravená strategie boje s bacily založená na využití přírodních pomocníků, které podpoří vaši imunitu. Jaké bojovníky zapojit do akce?

Posilování imunity

Především jde o betaglukany, které ve velkém množství najdete v medicinálních houbách. Nacházejí se v hlívě ústřičné a houbě shiitake. Hlíva vykazuje kromě posilování obranyschopnosti organismu také protirakovinné účinky, upravuje střevní mikroflóru. Velmi dobře se hodí ke zpracování různých pokrmů jako třeba guláše z hlívy.

Shiitake pochází z Japonska, kde se pěstovala už ve 2. století n.l. Nachází rovněž široké uplatnění v kuchyni. Podporuje imunitu, zejména díky lentinanu, který povzbuzuje tvorbu lymfocytů. Stabilizuje i hladinu cholesterolu a cukru v krvi, tlumí alergické reakce. Ačkoli obě houby můžete proměnit v opravdové kulinářské lahůdky, nejúčinnější jsou pro lidské tělo ve formě extraktu, a to s alespoň 40 % polysacharidů.

nejstatecnejsi rytiri pro boj s nemoci zkuste hlivu ustricnou houbu shiitake nebo kurkumu 05 - Nejstatečnější rytíři pro boj s nemocí: Zkuste hlívu ústřičnou, houbu shiitake nebo kurkumu

Buňky v první linii i přírodní antibiotikum

Proč jsou u uvedených hub nejúčinnější pro imunitu právě betaglukany? Jejich pozitivem je, že umí aktivovat tzv. mikrofágy, což jsou v lidském těle buňky, které jsou v první linii nasazovány do akce proti bacilům, plísním či virům. Výhodou je, že posilují imunitu. Vlastně tyto přírodní prostředky nabudí vaše tělo, aby si samo účinně poradilo s bacily.

Kromě dvou popsaných hub najdete betaglukany třeba i v ječmeni, ovsu, nebo pekařských a pivovarských kvasnicích. Proti bakteriím a virům velice silně působí například také kurkuma, respektive kurkumin, který obsahuje. Označuje se často za přírodní antibiotikum. Kromě jiného také usnadňuje játrům jejich práci, detoxikuje.

nejstatecnejsi rytiri pro boj s nemoci zkuste hlivu ustricnou houbu shiitake nebo kurkumu 03 - Nejstatečnější rytíři pro boj s nemocí: Zkuste hlívu ústřičnou, houbu shiitake nebo kurkumu

Podporují dýchání i stabilizují cholesterol a cukr

Spektrum rostlin a bylin proti nachlazení je opravdu velké. Velice dobrou zbraní proti je klanopraška čínská. Napomáhá dýchání, tlumí kašel, má i řadu dalších účinků, například tlumí bolesti kloubů a hlavy, stabilizuje hladinu cholesterolu a krevního cukru. Jako velice spolehlivá prevence proti nachlazení a chřipce se užívá zázvor, a to buď jako čaj, nebo kandovaný.

Pokud už nachlazení propukne, pomáhá odkašlávat a uvolňovat hleny. Výborný je rovněž eukalyptus, který si třeba ve formě oleje můžete nakapat do aromalampy a inhalovat. Skvěle uvolňuje dýchací cesty, vyznačuje se antibakteriálními a antiseptickými účinky.

Z domácích luhů a hájů: jitrocel, lípa i šalvěj

Pokud byste sáhli vysloveně do domácích zdrojů, potom jsou proti nachlazení ideální sirupy z mateřídoušky, jitrocele, nebo černého bezu, vše si můžete vyrobit sami doma. Pro dokonalé vypocení a co nejrychlejší zahnání chřipky pak významně pomáhá lípa ve formě lipového čaje. Bolest v krku zase účinně zlikviduje šalvěj, a to jako kloktadlo. Ale pozor na ni, pro vnitřní užití se nehodí, ve vyšších dávkách totiž může být toxická.

Autor Pavel Štěpka

Již přes 20 let se aktivně zajímá o přírodní a alternativní medicínu. Je odborníkem na tradiční čínskou medicínu, a to především v oblasti medicinálních hub a léčivých rostlin. Kromě toho patří mezi jeho záliby zenový budhismus a bojová umění.
Je zakladatelem a spolumajitelem e-shopu Superionherbs.cz. Produkty, které e-shop prodává, Pavel pečlivě vybírá na základě vlastních zkušeností a poznatků, které si přiváží ze svých pravidelných cest po jihovýchodní Asii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Načítáme…

4 zazracne tipy jak medem docilit lepsi pleti a vlasu 04 150x150 - 4 zázračné tipy jak medem docílit lepší pleti a vlasů

4 zázračné tipy jak medem docílit lepší pleti a vlasů

znate veskere benefity skorice verte nebo ne ale pomuze vam zhubnout 01 150x150 - Znáte veškeré benefity skořice? Věřte nebo ne, ale pomůže vám zhubnout

Znáte veškeré benefity skořice? Věřte nebo ne, ale pomůže vám zhubnout