in

Po holení rostou chloupky silnější a více. Je to pravda, nebo mýtus?

Holení tváře u ženy

Velkou diskuzi a údiv v posledních dnech způsobuje video slovenské youtuberky, která ukázala, jak si holí tvář. Na samotné video vznikají reakce, parodie a lidé se nestačí divit.

Mnoha lidem se to zdá při nejmenším kuriózní si holit tvář, ale není to žádný aktuální trend. Již řadu let se o tom mluví, a především to ženy praktikují. Některé kvůli lepší práci s make-upem, jiné protože podle odborníků to pomáhá pleť udržovat mladší.

Narostou jí vousy?

Posměch video budí především kvůli tomu, že bude poté „chlupatá“. Mnoho lidí má zažité pravidlo, že po oholení rostou chloupky více, případně jsou silnější a výraznější. Je tomu skutečně tak?

Faktem je, že toto tvrzení nemá žádnou vědeckou oporu. Naopak odborníci toto považují za mýtus, kterým se však stále mnoho lidí řídí.

Tělesné ochlupení (ať už vlasy či chlupy na nohou) jsou věcí genetiky a činností hormonů. Žiletka tak nemá možnost biologické procesy nějak ovlivnit.

Vlasových cibulek (platí i pro ostatní chlupy) je neměnné množství. Po oholení hlavy se jejich počet nezdvojnásobí.

Tisíce opačných zkušeností…

Možná jste o tomto slyšeli ze zkušenosti ostatní, případně máte přímo takovou zkušenost. Jenže i toto má svá vysvětlení.

Lidské vnímání totiž není zcela objektivní, proto se může zdát, že po oholení jsou chloupky výraznější, tlustší apod. To je však iluze. Stejně tak kratší zastřižené chloupky mohou být na dotek mnohem drsnější.

Že dříve nebyly tmavé a bylo jich méně? Časté je porovnání, že předtím, než se dotyčná osoba začala holit, byly chloupky jiné. Obvykle ale je rozdíl i v řádu let, kdy se mění hladina hormonů. Ochlupení se změnit může, ale holení na to vliv mít nebude.

Autor Lucie Braunova

Jsem věčná studentka, milovnice hudebních eventů, divadla, filmu ... zkrátka kulturní člověk, jak má být. V mé redaktorské práci se nejčastěji objevuje téma "health&beauty". Touha po dokonale zdravém životním stylu je mou životní cestou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Načítáme…

Strie na zadku

Trápí vás strie? Řešením může být krém, ale také laser

feet 931921 1920 150x150 - Domácí pedikúra krok za krokem

Domácí pedikúra krok za krokem