in

Pojídání placenty se stává trendem. Není to ale jen nechutná rozmařilost?

Placenta

Těžko byste mohli tomuto fenoménu uniknout. Placenta se stává stále kontroverznějším tématem, které lidi rozděluje na dva názorové tábory. Zatímco pro jedny je to zdravá věc, druzí to mají za naprostou nechutnost, která by se rozhodně neměla nijak zpracovávat.

Pokud ovšem nemáte tušení, o čem přesně je řeč, tak začneme od začátku…

Co je placenta?

Placenta je dočasný orgán, který vzniká v děloze. Je připoután pupeční šňůrou k plodu, který takto získává živiny a odvádí zplodiny svého metabolismu. Zároveň slouží jako zásobník hormonů, které jsou potřebné k udržení těhotenství.

Je to přirozená součást těhotenství, která má důležité funkce. Právě díky placentě totiž imunitní systém matky nevnímá plod jako cizí těleso, které by napadal. Nicméně po porodu se běžně placenta dává ihned pryč.

Od vaření až po tinktury

V posledních letech narůstá počet žen, které se vydávají cestou alternativních porodů. Mění se ale také pohled na placentu, která je vnímána jako zdroj důležitých živin a vitamínů. Ty mají pomáhat matkám se rychleji zotavit z porodu.

Setkat se tedy můžete s nejrůznějšími recepty, jak placentu uvařit. Odvážnější matky ji zpracovávají syrovou ve formě koktejlu, kde by měla mít silnější účinky.

Existují ovšem i další metody, jak placentu zpracovávat. Populární je například výroba kapslí, tinktury či homeopatik.

Dělají to i celebrity

Na první pohled by se mohlo zdát, že je to okrajová záležitost skupinky „alternativních matek“, ale to rozhodně ne. Tento trend je na vzestupu i v zahraničí.

Z českých a slovenských celebrit jste mohli zaznamenat třeba herečku Michaelu Tomešovou a Andreu Kerestešovou, které to také vyzkoušely.

Na druhé straně jsou pak známí odborníci jako kuchař Zdeněk Pohlreich, který to nepovažuje za nic dobrého. Sexuolog Radim Uzel to zase přirovnává ke kanibalismu.

Autor Radka Medková

Jsem stále ještě mladá žena (lehce po třicítce), požitkářka a milovnice života. Miluji svou rodinu, své dva psy a své přázele. Krom toho, že ráda píši, také ráda cestuji, sportuji a zajímám se o zdravý životní styl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Načítáme…

Domácí malinovka recept

Domácí malinovka: Udělejte si poctivé letní osvěžení!

Pitný režim v létě

Extrémní teploty ohrožují zdraví nás i zvířat. Tyto rady vám pomohou vedra přežít