in

Pří vyúčtování nemusíte protáčet panenky, stačí se na topnou sezónu připravit

vytapeni 758x455 - Pří vyúčtování nemusíte protáčet panenky, stačí se na topnou sezónu připravit

Venkovní teploty stále klesají a topení již v některých domácnostech běží naplno. Ať už topíte čímkoliv, bývá konečné vyúčtování vždy poměrně vysoké. I přes stále mírnění zimy je potřeba vytápět domácnosti. Jak se tedy s tímto úkolem vypořádat bez nervů?

Základem je příprava

Na topnou sezónu je potřeba se připravovat již od začátku podzimu. Pokud je potřeba nějakých větších úprav, tak dokonce i v létě.

U pevných paliv je dobré průběžně, během roku, sledovat vývoj cen a podle toho nakupovat zásoby. Čím více se blíží zima, tím méně je uhlí/dřevo dostupné a zároveň se zvyšuje cena. Ideální je zásobit se již od jara.

U kotlů je potřeba navíc provádět revizi a stejně tak u komína. Bez toho riskujete akorát požár a větší útraty, protože se snižuje efektivnost i životnost.

U radiátorů je potřeba ještě před začátkem topné sezóny odvzdušnit, vyčistit a případně vyměnit, pokud je třeba zrezlý.

Ušetřit můžete i na poslední chvíli

Nestihli jste zateplit dům? Vyměnit radiátory? Nezoufejte, i vy můžete ušetřit na poslední chvíli! Stačí se podívat na moderní vychytávky, které nejen rychleji zahřejí, ale především dokáží ušetřit poměrně velké množství peněz (tisíce korun ročně).

Základem by měla být reflexní fólie za radiátor, která odráží teplo zpět do místnosti. Můžete tak snadno získat zpět až 45 % tepelné energie. Doporučujeme vysoce úsporné fólie Radflek pro 6 radiátorů za 799 Kč. Výhodou je, že je stačí zavěsit, takže není potřeba se bát vrtání.

vychytavky topeni - Pří vyúčtování nemusíte protáčet panenky, stačí se na topnou sezónu připravit

Účinnost vytápění pak zajistí nejrůznější ventilátory na radiátory, které pomáhají dostávat teplo do místnosti rychleji. Nejen, že vyhřejete stejnou místnost až 5x rychleji, ale zároveň ušetříte, protože budete moci nastavit o 2-3 stupně nižší teplotu. Podívat se můžete třeba na C. E. L. Termík, Radiator Booster či Radfan.

Autor Jaroslava Novotná

Ve svém věku už vidím život trochu jiným úhlem pohledu, což se snažím promítat i do mých článků. Nejčastěji mě najdete v příjemné pražské kavárně, někde v přírodě, na chatě s rodinou nebo po toulkách po Středomoří.

Dítě s tabletem

Příliš digitálních médií vašim dětem škodí

Chřipka prevence

7 tipů, jak se vyhnout chřipce