in

Příliš digitálních médií vašim dětem škodí

Dítě s tabletem

Většina rodičů tuší, že není úplně dobré, když jejich děti tráví příliš mnoho času tím, že koukají do monitorů a obrazovek mobilů, tabletů. Jenže zároveň je to i snadný způsob, jak dítě zabavit, a proto je lepší rezignovat.

Nové výzkumy však ukazují, jak škodlivé mohou všechna tato digitální zařízení být. Podle všeho čím více jsou děti “připojené”, tím menší je šance, že udělá svůj domácí úkol. Každé 2 hodiny tuto šanci snižují.

Přitom dětí, které tráví svůj čas u elektroniky přibývá. Elektronika je levná a dostupná, proto i děti mají často hned několik takových zařízení. Trend se navíc měnit nebude, bohužel.

Kolik času dovolit dětem u obrazovky

Zakazovat dětem zcela elektronická zařízení není příliš možné. Akorát budou naštvaná a terčem posměchu spolužáků. Je ovšem nutné nastavit určitá pravidla.

Základem je kontrolovat jaký digitální obsah děti konzumují. Neměl by zde být žádný násilný obsah či obsah pro dospělé. Je tedy vhodné mít přehled o tom, co na zařízeních děti dělají, ale také mít nastavené různé filtry.

Pro všechny děti by měl platit minimálně hodinový klid od obrazovek před spaním. Modré světlo narušuje spánek.

U malých dětí do 5 let byste měli limitovat čas na jednu hodinu denně. Pro starší děti ten limit pochopitelně bude větší, ale měl by být pevně stanoven. Dobré je zároveň omezit to, aby si brali mobily, tablety, počítače do postele.

Autor Lenka Černochová

V životě je nejdůležitější vnitřní rovnováha a harmonie. Harmonie v práci, harmonie v manželství, harmonie se svým tělem, harmonie v soužití s mými milovanými.

vejce 150x150 - 3 potraviny, které jste do teď loupali špatně

3 potraviny, které jste do teď loupali špatně

vytapeni 150x150 - Pří vyúčtování nemusíte protáčet panenky, stačí se na topnou sezónu připravit

Pří vyúčtování nemusíte protáčet panenky, stačí se na topnou sezónu připravit