in

AKTUALIZOVÁNO: Sebevražedná hra MODRÁ VELRYBA je v ČR. Dejte si pozor na své děti!

Modrá velryba

Debaty o tom, že počítače a internet nejsou pro děti nejvhodnějším způsobem trávení volného času, nyní dostávají zcela nový rozměr. Již několik dní se médii i sociálními sítěmi šíří informace o sebevražedné hře.

Hra má název Modrá velryba a původně pochází z rusky mluvících zemí. Je adresována mládeži, která má plnit úkoly, které zadává administrátor. Posledním úkolem je však spáchání sebevraždy! Ti, kteří by chtěli přestat „hrát“ jsou údajně přesvědčováni, a dokonce i vydíráni.

Pokud si neumíte představit, jak nebezpečné úkoly jsou, tak se můžete podívat na níže sdílený obrázek:

Zveřejnil(a) Týdeník Policie dne 13. duben 2017

Podle Policie i v České republice

Situace okolo hry Modrá velryba se již stala tak závažnou, že se k celé věci vyjádřilo policejní prezidium, které potvrdilo, že se vyskytuje i na území ČR a neberou nic na lehkou váhu.

Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. V současné době konáme především preventivní kroky. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, v jejíž gesci je počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby tak zamezili dalšímu šíření této „hry“. Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála.

Co mohou dělat rodiče a děti?

Policie situaci prověřuje a snaží se podniknout preventivní kroky, ale by rodiče měli být ostražití. Máte-li děti, pak je nutné si s nimi o podobných hrozbách, které sociální sítě skrývají promluvit. Stejně tak sledovat, zda nedošlo ke změně chování.

Dětem je pak doporučeno, aby si podezření, že někdo z jejich okolí (sourozenec, kamarád, spolužák) hru hraje, nenechávali pro sebe a sdělili to rodičům či pedagogům.

AKTUALIZOVÁNO 14. 4. 2017:

Podle některých odborníků hra Modrá velryba vůbec neexistuje. Upozornil na to např. dr. Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí, který napsal:

Žádná hra tohoto typu v současnosti organizovaně realizována v ČR není, původně šlo o marketingový tah, který měl přitáhnout nové uživatele do konkrétních skupin na sociálních sítích, v současnosti má však “hra” především podobou tzv. memů či výzev k zapojení, zejména pak k napodobování a plnění vymezených úkolů.

Celé vyjádření si můžete přečíst v jeho článku Modrá velryba – hra motivující děti k sebevražednému jednání? Obyčejný podvod. Případně si přečíst doporučovaný článek serveru Tiscali “Sebevražedná hra” Modrá velryba je fake aneb Co nám vraždí naše děti?

Autor Lenka Černochová

V životě je nejdůležitější vnitřní rovnováha a harmonie. Harmonie v práci, harmonie v manželství, harmonie se svým tělem, harmonie v soužití s mými milovanými.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Načítáme…

Polévka na Zelený čtvrtek

Zelený čtvrtek: Víte, jaké tradice dodržovat?

Velikonoční vajíčka barvení

Barvení vajec červenou řepou? Zkuste to letos bez chemie