in

AKTUALIZOVÁNO: Sebevražedná hra MODRÁ VELRYBA je v ČR. Dejte si pozor na své děti!

Modrá velryba

Debaty o tom, že počítače a internet nejsou pro děti nejvhodnějším způsobem trávení volného času, nyní dostávají zcela nový rozměr. Již několik dní se médii i sociálními sítěmi šíří informace o sebevražedné hře.

Hra má název Modrá velryba a původně pochází z rusky mluvících zemí. Je adresována mládeži, která má plnit úkoly, které zadává administrátor. Posledním úkolem je však spáchání sebevraždy! Ti, kteří by chtěli přestat „hrát“ jsou údajně přesvědčováni, a dokonce i vydíráni.

Pokud si neumíte představit, jak nebezpečné úkoly jsou, tak se můžete podívat na níže sdílený obrázek:

Zveřejnil(a) Týdeník Policie dne 13. duben 2017

Podle Policie i v České republice

Situace okolo hry Modrá velryba se již stala tak závažnou, že se k celé věci vyjádřilo policejní prezidium, které potvrdilo, že se vyskytuje i na území ČR a neberou nic na lehkou váhu.

Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. V současné době konáme především preventivní kroky. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, v jejíž gesci je počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby tak zamezili dalšímu šíření této „hry“. Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála.

Co mohou dělat rodiče a děti?

Policie situaci prověřuje a snaží se podniknout preventivní kroky, ale by rodiče měli být ostražití. Máte-li děti, pak je nutné si s nimi o podobných hrozbách, které sociální sítě skrývají promluvit. Stejně tak sledovat, zda nedošlo ke změně chování.

Dětem je pak doporučeno, aby si podezření, že někdo z jejich okolí (sourozenec, kamarád, spolužák) hru hraje, nenechávali pro sebe a sdělili to rodičům či pedagogům.

AKTUALIZOVÁNO 14. 4. 2017:

Podle některých odborníků hra Modrá velryba vůbec neexistuje. Upozornil na to např. dr. Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí, který napsal:

Žádná hra tohoto typu v současnosti organizovaně realizována v ČR není, původně šlo o marketingový tah, který měl přitáhnout nové uživatele do konkrétních skupin na sociálních sítích, v současnosti má však “hra” především podobou tzv. memů či výzev k zapojení, zejména pak k napodobování a plnění vymezených úkolů.

Celé vyjádření si můžete přečíst v jeho článku Modrá velryba – hra motivující děti k sebevražednému jednání? Obyčejný podvod. Případně si přečíst doporučovaný článek serveru Tiscali “Sebevražedná hra” Modrá velryba je fake aneb Co nám vraždí naše děti?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Načítáme…

Polévka na Zelený čtvrtek

Zelený čtvrtek: Víte, jaké tradice dodržovat?

Velikonoční vajíčka barvení

Barvení vajec červenou řepou? Zkuste to letos bez chemie