in

Spánková deprivace: Co to je? Kolik hodin byste měli denně spát?

Usnula vyčerpáním v práci

Že jsme mnohdy nevyspalí, to všichni poznáme, méně už si připouštíme, že mnohé problémy by vyřešila hodina spánku navíc. Spánková deprivace dokáže být pořádně zákeřná.

Není divu, že se nedostatek normálního množství spánku (tj. spánková deprivace) používá jako druh mučení. Spánek na nás má obrovský vliv, proto byste si na toto měli dát pozor i vy.

Jak poznám spánkovou deprivaci

Spánková deprivace se po čase projeví i na fyzickém zdraví. Možná právě ty problémy, které vás dlouhodobě trápí by šlo vyřešit dostatkem kvalitního spánku.

Nemusí to být pouze nedostatek spánku, stejný efekt má i nekvalitní spánek, po kterém se necítíme odpočatí.

Příznaky spánkové deprivace mohou být:

  • Nesoustředěnost
  • Špatná schopnost rozhodování
  • Únava
  • Cítíte se zklesle
  • Halucinace

Jedna bezesná noc není žádnou katastrofou, ale dlouhodobý nedostatek spánku přináší zvýšené riziko obezity, srdečních onemocenění, cukrovky a celkově kratší dobu dožití.

Kolik hodin byste měli spát?

Bohužel neexistuje žádná univerzální odpověď na tuto otázku. Doporučovaný čas pro dospělého člověka je 7-9 hodin spánku. Někdo potřebuje o něco méně, někdo o něco více, je to individuální záležitost.

Poznat byste to měli především podle toho, že se nebudete celý den cítit unavení a bez energie. Kromě dostatečného počtu hodin je potřeba i pravidelný režim.

Neočekávejte, že po jedné noci s 8 hodinami spánku se všechno ponocování smaže. Jedna hodina ponocování se za týden rovná celé noci! Než všechen dluh svému tělu vyrovnáte, může to chvíli trvat.

Autor Radka Medková

Jsem stále ještě mladá žena (lehce po třicítce), požitkářka a milovnice života. Miluji svou rodinu, své dva psy a své přázele. Krom toho, že ráda píši, také ráda cestuji, sportuji a zajímám se o zdravý životní styl.

Mikulášská nadílka pro děti

Co dát dětem k Mikuláši? Nevyhazujte peníze za figurky z podezřelé hmoty

Výběr kabelky v obchodě

Kabelka potěší každou ženu! Jak poznat ty, které jsou v módě?