in

Tajemství dětského spánku

tajemstvi detskeho spanku 02 758x505 - Tajemství dětského spánku

Spánek malých dětí je pro mnohé velká záhada. Převážná většin rodičů jistě zná každodenní rituál večerního uspávání, kdy se tajně plížíme ke dveřím, abychom nevzbudili potomka, který právě usnul. Spánek je pro všechny nepostradatelný. Během spánku se aktivuje nervový systém každého jedince. Spánek je pro náš život velice důležitý. Jistě každý zná známé pořekadlo: „Kdo spí, jako by zároveň jedl.“

Druhy spánku

Spánek má mnoho podob a každá má své charakteristické rysy. Když malé dítě spí, lze si všimnout, že se u něj střídají dvě fáze. Dítě je úplně nehybné, dýchá pravidelně, avšak je patrné určité svalové napětí (dítě má ve spánku zaťaté pěstičky). Tomuto stavu se říká fáze klidného spánku (NREM spánek). Během NREM spánku se u dítěte produkuje růstový hormon umožňující správný tělesný vývoj a aktivaci obranyschopnosti imunitního systému. Naproti tomu stav, kdy dítě dýchá nepravidelně s přestávkami, ale svaly jsou uvolněné a dítě je tzv. vláčné, se označuje jako fáze nepokojného spánku (REM spánek). Během této fáze lze pozorovat rychlé oční pohyby, dítě sní a vstřebává veškeré nové podněty, které pochytilo během dne.

tajemstvi detskeho spanku 03 - Tajemství dětského spánku

Tipy na kvalitní spánek

Jak tedy napomoci svému děťátku ke kvalitnímu spánku? Zde je několik praktických rad:

  • barvy v pokojíčku – hrají velice důležitou roli. Měly by být spíše klidné, protože živé barvy mohou dítě rozptylovat.
  • útulné prostředí postýlky – zde může mít dítě své oblíbené plyšáky nebo peřinku vonící po mateřském mléku (vyvolává to v dítěti příjemné vzpomínky a pocit bezpečí). Jestliže děťátko v noci „cestuje“ a zapře se hlavičkou o roh postýlky, nemusí to být důvod k panice. Dítě jen vyhledává pocit, kdy bylo u maminky v bříšku.
  • umístění postýlky je vhodné umístit postýlku na druhou stranu místnosti od okna, které vede do ulice, abychom tak předešli pronikavým zvukům.
  • rituál – pozorná maminka si s děťátkem najde svůj rituál, který budou opakovat každý večer před spaním. Děti milují zvyky, které se opakují stále dokola. Ať už je to oblíbená pohádka nebo ukolébavka zpívaná maminkou s láskou svému děťátku.
  • kolébání – to mají v oblibě zvláště miminka. Např. ženy v Afghánistánu uspávají své děti tak, že si je položí na nohy, hlavičku opřou o chodidla a pohupují s děťátkem tak dlouho, až se miminko unaví.
  • masáže – v dnešní době jsou velice oblíbené masáže kojenců. Dětem jsou příjemné něžné doteky, které lze podpořit také vhodnými masážními olejíčky. Výborné jsou např. mandlový, levandulový, heřmánkový, meduňkový nebo fenyklový.

Autor Radka Medková

Jsem stále ještě mladá žena (lehce po třicítce), požitkářka a milovnice života. Miluji svou rodinu, své dva psy a své přázele. Krom toho, že ráda píši, také ráda cestuji, sportuji a zajímám se o zdravý životní styl.

chcete byt fit i po ctyricitce cim zeny trpi a na co si dat pozor 05 150x150 - Chcete být fit i po čtyřicítce? Čím ženy trpí a na co si dát pozor.

Chcete být fit i po čtyřicítce? Čím ženy trpí a na co si dát pozor.

jaci jsme podle tvaru nasich rtu 06 150x150 - Jací jsme podle tvaru našich rtů?

Jací jsme podle tvaru našich rtů?