in

Top 5 žen, které získaly Nobelovu cenu

top 5 zen ktere ziskaly nobelovu cenu 01 758x505 - Top 5 žen, které získaly Nobelovu cenu

Nobelova cena je jedno z nejprestižnějších ocenění, jaké může vědec potažmo spisovatel či jiná významná osoba získat. Zajímavé na “Nobelovce” je to, že jí získávají hlavně muži. I přesto v historii najdeme několik desítek žen, kterým se podařilo tuto cenu získat. My vám v našem článku představíme 5 nejvýznamnějších žen, které tuto cenu ukořistily.

1. Marie Curie-Skłodowská

Marie Curie-Skłodowská byla vědkyně polského původu, která se jako jediná z žen může pyšnit tím, že získala hned dvě “Nobelovky”. Kuriózní na tom je, že tyto dvě ceny pocházely z dvou různých odvětví vědy. V roce 1903 získala Nobelovu cenu za fyziku při výzkumu v oblasti radioaktivity. Druhou cenu získala v 1911 za chemii při izolaci čistého radia. Zemřela v roce 1934 a dodnes je považována za jednu z nejvýznamnějších žen ve vědě.

2. Matka Tereza

Rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu byla indická humanitní pracovnice a držitelka Nobelovy ceny za mír, kterou získala roku 1979. Zasloužila se o ni především díky svému celoživotnímu úsilí, udělat ze světa lepší místo pro život. Zakládala sirotčince, nemocnice, školy, cestovala po světě, kde využívala své známosti a popularity k tomu, aby ostatním lidem sdělila své myšlenky.

3. Rita Leviová-Montalciniová

Italská neuroložka, která získala Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství při objevení nervového růstového faktoru NGF. Do historie se zapsala jako nejstarší držitelka Nobelovy ceny, zemřela v úctyhodném věku 103 let v roce 2012.

4. Selma Ottilia Lovisa Lagerlöfová 

Švédská spisovatelka, představitelka světového novoromantismu a vůbec první žena, která získala Nobelovu cenu za literaturu. Mezi její nejvýznamnější díla patří Gösta Berling (1891) a Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem (1906 – 1907).

5. Gerty Theresa Coriová

Americká lékařka a biochemička, původem z Prahy získala Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství v roce 1947. Byla tak vůbec první ženou, která získala “Nobelovku” v této kategorii. Cenu získala za objev funkce hormonů předního laloku hypofýzy při metabolismu cukrů.

Foto: Unsplash.com.

Autor Lenka Černochová

V životě je nejdůležitější vnitřní rovnováha a harmonie. Harmonie v práci, harmonie v manželství, harmonie se svým tělem, harmonie v soužití s mými milovanými.

jak zabavit deti pri dlouhe jizde v aute 03 150x150 - Jak zabavit děti při dlouhé jízdě v autě

Jak zabavit děti při dlouhé jízdě v autě

brzy budou krtiny mate uz vhodny darek 02 150x150 - Brzy budou křtiny. Máte už vhodný dárek?

Brzy budou křtiny. Máte už vhodný dárek?