in

Všude stejná světla? V žádném případě! Každá místnost potřebuje jiný typ

Osvětlení

Výběr žárovky již dávno není pouze o technologii, zda normální či úspornou. Nejprodávanější jsou dnes LED žárovky, které lze sehnat od pár korun do stovek korun, záleží zde na parametrech i kvalitě. To ovšem není to, na co se dnes zaměříme.

Výběr světla by se měl řídit vždy účelem místnosti, ve které bude neinstalováno. Nenechte se tedy svést tím, že nakoupíte jeden typ do celého bytu.

Jiná svítivost i teplota

Kromě lumenů se musíme zaměřit i na kelviny. Zatímco svítivost nám říká, jak moc bude žárovka místnost osvětlovat, tak teplota světla určuje, jak moc bude “žluté”. Bylo by nevhodné si nechat zkreslovat barvy příliš teplým světlem třeba v pracovně.

Naopak v některých pokojích budete chtít vytvořit příjemnější atmosféru, takže by nebylo ideální dávat zde chladné bílé světlo.

Do místností pro relaxaci volte teplejší barvy (2 700 K) a naopak tam, kde chceme být bdělí volíme studené (4 000 K).

Pojďme se podívat na jednotlivé místnosti, jaké světlo se může hodit právě do nich:

Kuchyně – Zde je potřeba dostatek světla, takže ideální jsou zářivková světla či bodová LED světla. Nad jídelním stolem je vhodné mít závěsný lustr, ale se stínidlem.

Ložnice – Velká světla, která mají nízký jas, ta se sem hodí nejvíce. Stále populárnější jsou LED pásky, které mohou být i barvené a jsou skvělým designovým prvkem. Máte-li v ložnici i šatnu, je vhodné i další bodové světlo, které nezkresluje barvy.

Koupelna – Jestli někde potřebujeme osvětlení, které nezkresluje barvy, pak je to jistě koupelna. Nejčastější volbou je stropní svítidlo či podhledové bodové osvětlení. Vzhledem k prostředí je nutné používat k tomu určená osvětlení, která jsou dobře krytá a utěsněná.

Autor Jaroslava Novotná

Ve svém věku už vidím život trochu jiným úhlem pohledu, což se snažím promítat i do mých článků. Nejčastěji mě najdete v příjemné pražské kavárně, někde v přírodě, na chatě s rodinou nebo po toulkách po Středomoří.

Horoskop

Co vás čeká koncem roku? Zjistěte, co říká horoskop!

Ovoce

Může za vaše tukové zásoby ovocný cukr?