in ,

Zelené potraviny: Mladý ječmen je koncentrovaným zdrojem důležitých živin

Mladý ječmen a shaker

Mladý ječmen je unikátní potravinou, kterou řadíme mezi tzv. zelené potraviny. I když se na první pohled může zdát jako nevábný, tak je zdraví velmi prospěšný. Rozhodně tedy nejde o žádné „namleté seno“, jak se někteří lidé domnívají.

Proč je vlastně „mladý“? Protože se lístky pokosí ještě před vznikem prvního kolénka na stéblu. Omyté a vylisované se vysuší, takže zůstanou zachovány všechny účinné látky, které očekáváme. Prášek, který se z ječmene připravuje si zachovává vysokou enzymatickou aktivitu, proto celý proces, včetně zabalení, trvá jen 2 hodiny.

Složení a účinky

To, jak se sklízí a zpracovává, má vliv na složení. Zachovány jsou, pro lidský organismus, důležité látky. Za zmínku stojí vitamíny skupiny B, vitamín C, E, K či H. Dále v mladém ječmenu najdeme i cholin, vlákninu, aminokyseliny či betakaroten. To ovšem zdaleka není vše!

Z minerálních látek jsou zde vápník, měď, železo, draslík, hořčík a fosfor. Ovšem hlavní složkou, která dává potravině její přirozeně zelenou barvu je chlorofyl. Ten pomáhá tělu zvyšovat produkci hemoglobinu, působí protizánětlivě, podporuje imunitní systém, má antioxidační účinky.

Celý komplex těchto živin tělu prospívá. Mladý ječmen se tak hodí, pokud hledáte koncentrovaný zdroj důležitých látek pro tělo.

Šťáva z mladého ječmene navíc pomáhá udržovat správné pH organismu, podporuje obranyschopnost, pomáhá udržovat hladinu cukru a cholesterolu v optimální hladině.

Jak se konzumuje

Nejběžnější forma, ve které je mladý ječmen k dostání je prášek. Ten stačí smíchat s vodou a vypít jako šťávu. Kvalitní a ověřené značky navíc neobsahují nic navíc, nepotřebují žádné konzervanty ani jiné nežádoucí látky.

Zároveň se dá prášek přidávat i do stále populárnějších smoothie nápojů. To ocení především ti, kterým čistá chuť není příjemná.

Autor Radka Medková

Jsem stále ještě mladá žena (lehce po třicítce), požitkářka a milovnice života. Miluji svou rodinu, své dva psy a své přázele. Krom toho, že ráda píši, také ráda cestuji, sportuji a zajímám se o zdravý životní styl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Načítáme…

Družička zarapovala na svatbě

Na svatbě zarapovala jako Eminem. Tohle je nejlepší družička!

Milostný horoskop

Milostný horoskop pro květen! Čeká vás nuda nebo vášeň?